The DD1200S33K2C is an IGBT-Module.
Parametrics
DD1200S33K2C maximum rated values: (1)VRRM: 3300 V; (2)repetitive peak reverse voltage: 3300 V; (3)DC forward current IF: 1200 A; (4)repetitive peak forward current IFRM: 2400 A; (5)maximum power dissipation PRQM: 2400 kW; (6)minimum turn-on time ton min: 10 μs.
Features
DD1200S33K2C characteristic values: (1)Forward voltage VF: 2.8 TO 3.5 V; (2)Peak reverse recovery current IRM: 2000 A; (3)Recoveres charge Qr: 1300 μC; (4)Reverse recovery energy Erec: 1550mJ.
Diagrams
DD1200S33K2C diagram
Image Part No Mfg Description Data Sheet Download Pricing
Quantity
DD1200S33K2C
DD1200S33K2C
Infineon Technologies
Rectifiers 3300V 1200A F/DIODE
Data Sheet
Quantity
DD12.1321.111
DD12.1321.111
Schurter
AC Power Entry Modules Medical Filter QC 10A No Drawer
Data Sheet
Schurter
AC Power Entry Modules Standard Filter QC 10A No Drawer